Mikrometr – co to jest?

      Możliwość komentowania Mikrometr – co to jest? została wyłączona

Mikrometr to nic innego jak przyrząd pomiarowy. Służy do pomiaru długości, grubości i średnicy. Dzięki mikrometrom możemy dokonywać pomiarów z dokładnością odczytu 0,01 mm a nawet 0,001 mm. Za pomocą mikrometrów możemy dokonywać pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych oraz mieszanych. Zasadniczą część mikrometru stanowi śruba mikrometryczna wykonana bardzo precyzyjnie. Skok gwintu śruby mikrometrycznej  to 0,5 lub 1 mm. Jest ona połączona z bębnem mikrometru. Bęben mikrometru posiada wygrawerowaną podziałkę (noniusz) na obwodzie. Bęben ten połączony jest za pomocą sprzęgła zapadkowego z pokrętłem, które zapewnia stały docisk szczęk.  Mikrometr posiada szczękę stałą oraz ruchomą – młoteczek, który jest przedłużeniem śruby mikrometrycznej. Jak już wspomniano wcześniej mikrometry mogą służyć między innymi do pomiarów zewnętrznych oraz pomiarów wewnętrznych. Wśród mikrometrów zewnętrznych znajdziemy mikrometry analogowe oraz mikrometry elektroniczne. Podobnie sytuacja wygląda przy mikrometrach wewnętrznych. Również i tutaj znajdziemy mikrometry analogowe oraz elektroniczne.  Mikrometry do pomiarów zewnętrznych to mikrometry kabląkowe z płaskimi powierzchniami pomiarowymi o zakresie od 0-25 mm aż do zakresu od 1800 do 2000 mm. Przykładem małego zakresu może być chociażby Mikrometr analogowy zewnętrzny 0-25 mm 0,01 mm holenderskiej firmy HOGETEX.

Dla kontrastu zakres duży to mikrometr tego samego producenta, firmy HOGETEX a mianowicie Mikrometr analogowy zewnętrzny 1800 – 2000 mm 0,01 mm.

 

Wcześniej wspomniano już o tym, że znaleźć można mikrometry o większej precyzji. Zakres w jakim te mikrometry występują jest szeroki, a najmniejszy to Mikrometr analogowy zewnętrzny precyzyjny 0-25 mm 0,001 mm HOGETEX.

Mikrometry zewnętrzne elektroniczne posiadają dokładność odczytu 0,001. Tak jak w przypadku mikrometrów analogowych tak i tutaj zakres w jakim występują jest szeroki. Wśród mikrometrów elektronicznych możemy znaleźć takie z zabezpieczeniem przeciw wilgoci IP65. Przykładem może tu być Mikrometr elektroniczny zewnętrzny IP65 100-125 mm 0,001 mm HOGETEX. 

 

 

Inną grupę mikrometrów stanowią tak zwane MIKROMETRY SPECJALNE o unikatowym zastosowaniu. Warto przy tej okazji wspomnieć o chociażby o:

  • Mikrometrach do blach

 

  • Mikrometrach do rur

 

 

  • Mikrometrach talerzykowych analogowych

  • Mikrometrach talerzykowych elektronicznych

 

  • Pasametrach

 

 

  • Transametrach