Średnicówki – typy i rodzaje

      Możliwość komentowania Średnicówki – typy i rodzaje została wyłączona

Dziś zajmiemy się narzędziem pomiarowym zwanym średnicówką. Co to takiego?

Średnicówka to narzędzie pomiarowe do mierzenia wymiarów wewnętrznych, przede wszystkim
średnic otworów.
Wyróżniamy średnicówki mikrometryczne i czujnikowe. Te dwa rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz zasadą działania. Przystosowane są do pomiaru średnic o ściśle określonym, wąskim zakresie. Obie mają najczęściej dokładność wskazań 0,01 mm.
Średnicówki mikrometryczne w zależności od konstrukcji możemy podzielić na:

– średnicówki dwupunktowe,
– średnicówki trzypunktowe.

Średnicówki dwupunktowe mikrometryczne (palcowe) mogą być wykonane w wersji stałej lub składanej. W wersji składanej istnieje możliwość dokładania trzpieni różnej długości, dzięki czemu możemy uzyskać dowolne zakresy pomiarowe. Średnicówki stałe mają natomiast ograniczony zakres pomiarowy do długości wysuwu wrzeciona, najczęściej wynosi on 25 mm. Śruba mikrometryczna w średnicówkach ma najczęściej skok równy 0,5 mm. Co to oznacza? Nic innego tylko to, że jeden obrót bębna daje przesów (wymiar) 0,5 mm, więc na bębnie znajduje się podziałka z 50 kresami, każda dająca wymiar 0,01 mm. Występują również średnicówki ze śrubą mikrometryczną o skoku równym 1 mm. Wówczas bęben pomiarowy jest najczęściej o większej średnicy i zawiera 100 działek, każda wartości 0,01 mm.

Średnicówki trzypunktowe mikrometryczne mają trzy końcówki pomiarowe rozmieszczone co 120 stopni. Końcówki te są rozsuwane za pomocą stożka lub specjalnej spirali schodkowej, która jest połączona z głowicą mikrometryczną. Najczęściej stosowane zakresy pomiarowe to od 4 mm do 150 mm w wielu podzakresach. Średnicówki te należą do najdokładniejszych przyrządów mikrometrycznych. Do kontroli poprawności wskazań średnicówek trzypunktowych stosuje się pierścienie wzorcowe.

Średnicówki czujnikowe (zegarowe) to narzędzia pomiarowe zawierające czujnik zegarowy o wartości podziałki najczęściej 0,01 mm. Średnicówki te składają się z zespołu pomiarowego odwzorowującego mierzoną średnicę, rękojeści i czujnika zegarowego. Zespół pomiarowy składa się głównie z różnego rodzaju przetworników ruchu wywierających określony nacisk na końcówki miernicze, stykające się bezpośrednio z powierzchnią badanego otworu. Przygotowanie średnicówki do pracy polega na włożeniu w gniazdo gwintowe właściwej końcówki mierniczej lub zaciśnięciu jej, najczęściej zaciskiem śrubowym (nakrętką). Podkładki redukcyjne służą do wydłużania lub skracania końcówek mierniczych przy wymiarach skrajnych (przejściowych). Właściwie dobrane końcówki opierają się o powierzchnię otworu wciskając się w mechanizm przetwornika i uruchamiając go. Zespół sprężyn, dźwigni, cięgien, kółek zębatych itp. elementów popycha trzpień czujnika uruchamiając z kolei jego wewnętrzne mechanizmy. Te z kolei oddziaływują na wskaz zegarowy lub cyfrowy. Ważnym elementem tego typu średnicówek jest mostek środkujący. Znajduje się on po prawej części urządzenia pomiarowego i pozwala na dokładnie prostopadłe ustawienie końcówek pomiarowych względem otworu mierzonego. Dokładność wskazań średnicówek zegarowych zależy głównie od stopnia złożoności mechanizmów przekładniowych i wynosi 0,01 mm lub nawet 0,001 mm. Zakresy pomiarowe tego typu średnicówek są zróżnicowane i wynoszą od kilkunastu do kilkuset mm. Długość rękojeści wynosi najczęściej 250 mm, co pozwala na mierzenie całkiem głębokich otworów.

W średnicówkach, jak i w innych narzędziach pomiarowych, występują modele z odczytem cyfrowym. Opcja ta daje użytkownikowi między innymi takie zalety jak: pamięć, wydruk wyników, odnoszenie pomiarów do założonych wymagań itp.
Poniżej przedstawiamy wybrane modele dostępnych na rynku średnicówek:

Średnicówka dwupunktowa zegarowa 50-160 mm 0,01 mm HOGETEX

Średnicówka trzypunktowa analogowa 20-25 mm HOGETEX

Średnicówka trzypunktowa elektroniczna 40-50 mm IP54 HOGETEX

Średnicówka pistoletowa trzypunktowa 20-25 mm HOGETEX

Zestaw średnicówek trzypunktowych analogowych 12-20 mm HOGETEX