Mikrometry specjalne

      Możliwość komentowania Mikrometry specjalne została wyłączona

Tym razem w kilku zdaniach zajmiemy się wyjaśnieniem do czego służą mikrometry specjalne.  Pierwszym mikrometrem specjalnym jest mikrometr do blach. Mikrometr ten służy do pomiaru grubości blach i płyt. Charakteryzuje się tym, iż posiada głęboki kabłąk, który umożliwia pomiar grubości blach i płyt w większej odległości od krawędzi niż w przypadku mikrometrów standardowych. Przykład takiego mikrometru przedstawia zdjęcie poniżej.

zdjęcie: Mikrometr do blach z głębokim pomiarem 0-25 mm 0,01 mm Hogetex

Kolejnym mikrometrem specjalnym jest mikrometr do rur.  Mikrometr ten umożliwia pomiary na powierzchniach zakrzywionych oraz pomiary grubości ścianek rur, a także łożysk, pierścieni itp.

zdjęcie: Mikrometr do rur 0-25 mm 0,01 mm HOGETEX

 

Następnym przykładem mikrometru specjalnego jest mikrometr talerzykowy.  Mikrometr ten dzięki swojej budowie służy do pomiaru trudno dostępnych cech. Przede wszystkich znajduje zastosowanie do pomiaru  profilu zęba w kole zębatym i modułu kół zębatych,  a także wypustów, żeber itp.

zdjęcie: Mikrometr talerzykowy analogowy 0-25 mm 0,01 mm HOGETEX

zdjęcie: Mikrometr talerzykowy elektroniczny 0-25 mm 0,001 mm HOGETEX

Następnym przykładem mikrometru specjalnego jest pasametr (transametr). Pasametr (transametr) jest to przyrząd czujnikowy, który służy do kontroli odchyłek wymiarów geometrycznych metodą porównawczą w odniesieniu do wielkości wzorca z czujnikiem mechanicznym zegarowym lub czujnikiem elektronicznym. Pasametr (transametr) zamiastr śruby mikrometrycznej posiada śrubę zaciskową bez podziałki. Znajduje zastosowanie do szybkiej kontroli odchyłek geometrycznych wyrobów w masowej produkcji na zasadzie Go/ No-Go.

 

zdjęcie: Pasametr 0-25 mm 0,001 mm HOGETEX

 

zdjęcie: Transametr 0-25 mm 0,001 mm IP54 HOGETEX